.::CANSELİ FM & TURKFORUM MÜZİK & PAYLAŞIM::.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.::CANSELİ FM & TURKFORUM MÜZİK & PAYLAŞIM::.

MÜZİK,FİLM,RESİM,ŞİİR,FLAŞ ANIMASYONLAR,MP3,EN YENİ TURKÇE ALBÜMLER,FM RADYO,ONLİNE SOHBET

canseli fm i dinlemek için tıklayınAnasayfaCANSELI FMCANSELİ PORTALGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yapcanseli fm i dinlemek için tıklayın

Ege Bölgesinin Şivesi

YazarMesaj
♥.♥GülPerisi♥.♥
.::FORUM KURUCUSU::.
♥.♥GülPerisi♥.♥

Ege Bölgesinin Şivesi Empty
MesajKonu: Ege Bölgesinin Şivesi   Ege Bölgesinin Şivesi F9bde310Çarş. Ocak 05, 2011 3:24 am

Kıyı Ege Şivesi
Denizli Şivesi

KIYI EGE ŞİVESİ

1) -sevgili babaannem sokakta güneşin altında oynayıp terleyen kuzenime kızmaktadır:

-demingkden ben sene kölgelerde oyna dimedim mi?
- Ege Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi Nokta
-geberdirin çocuk seni
- Ege Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi Nokta
-git önkü yüzünü yuuka gelEge Bölgesinin Şivesi Nokta sırtındakini de değiştirEge Bölgesinin Şivesi Noktakoş baken!!!!

2) önkü tası horaya go = şu tabagı oraya götür
hangırıya goycem teeze ? (Hangi yere koyacağım teyzeEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi Nokta)
Hönkürüye gııEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi Nokta (Oraya işteEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi Nokta)
needip goyyonuz (ne yapıyorsunuz? )

3) Otobus yolculugunda kendinden cok su istenen denizlili bir muavinin;
'sayin yolculaamiz duz mu yaladingiz? hareme kadar su yok gaari'

4) senin oğlan hangi bölümü kazandı?
tıpa kazandı

5) al bunu götüvecesen götürüve götüvemicesen götüvecek vaa…
Bu paraya götüreceksen götürgötürmeyeceksen götürecekler varEge Bölgesinin Şivesi Nokta

6) nerem deding ? : hasta birisinin şikayetinin ne olduğunu sormak için kullanılırEge Bölgesinin Şivesi Nokta

örnek:

kişi a: nerem deding bizim gıız?

kişi b: sooma gareee öskürü öskürü bitmediiiEge Bölgesinin Şivesi Nokta soonuda hurama hööle bi ağrı girdiEge Bölgesinin Şivesi Nokta kıpırdeyemeyyonEge Bölgesinin Şivesi Nokta tokturu gitçen hindi…

7)hööle bi yürüyüp gelive biyo irahmat yaaiyosa semsiyeni de alive-

Cool gülü gülü deezem (güle güle teyzem)

dedigi de bir arkadas tarafindan test edilip onaylanmistir

9) 'sıranızı geçin'
-denizli anafartalar lisesi müdürünün öğrencileri hizaya sokmak için söylediği emir cümlesi

10) bu yorelerde pazar yerinde dolasmak da cok keyiflidirEge Bölgesinin Şivesi Nokta yasli teyzecikleri opmemek icin zor tutar bazen insan kendiniEge Bölgesinin Şivesi Nokta ortalikta bir saat dolasip diyaloglari dinlemek bile meditasyon etkisi yapabilirEge Bölgesinin Şivesi Nokta

ornek:
- domat dativeecenmi iki giloEge Bölgesinin Şivesi Nokta
- dattim dattimEge Bölgesinin Şivesi Nokta aha suraciktaEge Bölgesinin Şivesi Nokta aliveecen mi?
- alcem de tobayi aciveecen mi?
- accem de parami cikariveemedim bi dakka bekleyiveecen mi?
- bekleyiveririm nolcekkiEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi Nokta
seklinde uzar giderEge Bölgesinin Şivesi Nokta
bir sure ortalikta dolastiktan sonra 'beni bak' denilmesi normal gelmeye bile baslayabilirEge Bölgesinin Şivesi Nokta Ege Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi Nokta

11)Denizli'de iki kadın pazarda karşılaşırsa

-ne buuuu neree gidik gidesiiin??
-çocuklaaa döndeeme (dondurma) isteepturuu ne zımandııEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi Nokta

12) - biyol ötüvee çil horozum (bir kere öter misin çil horozum?
'dinelmek' vardır (ayakta) durmak anlamında:
- bizimoğlan orda dinelme de beni bi çay yapEge Bölgesinin Şivesi Nokta (arkadaşım/çocuğ um ayakta durma da bana bir çay koyEge Bölgesinin Şivesi Nokta)

gahpeerif (kahpe + herif) sık kullanılan bir küfürdürEge Bölgesinin Şivesi Nokta gahpecik gahpenin doğurduu gahpe garı gaşlı (kahpe karı kaşlı) gibi türevleri mevcutturEge Bölgesinin Şivesi Nokta denizli şivesi ortamda denizlililerle fazla bulunulduğu vakit dillere pelesenk olmakta dilin ayarı kaçabilmektedir

14) eşsiz bir şivedirEge Bölgesinin Şivesi Nokta gapçık ağızlı diye bir kavram vardır misalEge Bölgesinin Şivesi Nokta beni bırakın hala ne olduğunu anlayabilmiş bir nene dede yokturEge Bölgesinin Şivesi Nokta bu şivenin özü komedi üzerine kurulu gibidir sankiEge Bölgesinin Şivesi Nokta misal dedeniz size küfreder ama belki anlayamadığınızdan belki de söylediği şeyin komikliğinden dedenize kızamazsınız bileEge Bölgesinin Şivesi Nokta
-dede neden bu böyle?
-sus bakem gapçıkaazlı!
-o ne demek dede?
-höyt höyt edip durma bakem gömüveğcem şimcik depçiğine
işte böyleEge Bölgesinin Şivesi Nokta bu ve bunun gibi kendine ait söylenişi son derece komik ama ne anlama geldiği tam bir muamma olan kelimeler içerir bu şive

15)Mersindeyiz Denizlili bir hemşehrimiz ögretmenEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi NoktaSınıfta gürültü yapan bir öğrenciye bağırır
-Kızdırmeyin beneşindi sene tahtaya kaldırırsıfıra bascenEge Bölgesinin Şivesi Nokta
♥.♥GülPerisi♥.♥
♥.♥GülPerisi♥.♥

Ege Bölgesinin Şivesi Empty
MesajKonu: Geri: Ege Bölgesinin Şivesi   Ege Bölgesinin Şivesi F9bde310Çarş. Ocak 05, 2011 3:24 am

15)Mersindeyiz Denizlili bir hemşehrimiz ögretmenEge Bölgesinin Şivesi NoktaEge Bölgesinin Şivesi NoktaSınıfta gürültü yapan bir öğrenciye bağırır
-Kızdırmeyin beneşindi sene tahtaya kaldırırsıfıra bascenEge Bölgesinin Şivesi Nokta

Ege Bölgesinin Şivesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ege Bölgesinin Ovaları
» Ege Bölgesinin Oyunları
» Ege Bölgesinin Nehirleri
» Ege Bölgesinin En Güzel Ve En Ünlü Yemeği